Říčanská věznice

Nová cyklostezka z Prahy do Mnichovic vede u Říčan podél chátrajícího areálu s rozestavěnou halou. Stavby jsem si všimla dávno, ale nebylo mi vůbec jasné, co měla být. Továrna nebo sklad? Že se tu stavěla věznice, to mě nenapadlo.

Nová informační tabule na cyklostezce přinesla konečně světlo do tmy. Oblast zvaná Na Vysoké byla určena velkému vězeňskému komplexu. Vězeňství patřilo k historii města jižně od Prahy dlouhodobě. Ve středověku stála poblíž Říčanského hradu šatlava, a kat tu měl hodně práce.

Jsem zvědavý tvor a přes špatné počasí se jdu na stavbu podívat. Tenisky mi uvíznou v bahně a trny ostružinových keřů mi škrábou nohy. Obrovská betonová konstrukce působí strašidelně, její část je skrytá v křoví a základy jsou naplněné vodou. Pilíře jsou zdobené graffiti a improvizované dřevěné schody vedou do patra. V rozích leží mokré matrace a prázdné láhve, v hale několik velkých pytlů s nedefinovatelným obsahem.

S výstavbou vězeňského komplexu se údajně začalo už v 70. letech, ale v listopadu 1989 vedení říčanské radnice přesvědčilo Ministerstvo spravedlnosti, že bude lepší projekt zastavit. Od té doby stavba chátrá. Na začátku tohoto roku se rozhodlo o jejím novém využití: stane se sídlem středočeské policie. Nakonec se do Říčan nebudou stěhovat vězni, ale policisté.

***

 

Policisté místo vězňů

 

 

This entry was posted in Česky and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply